top of page

Avokádo, nejznámější druhy a jejich specifikace

Avokáda jsou jednou z nejžádanějších plodin dnešní doby. Jsou vyhledávány pro své specifické nutriční hodnoty, jemně oříškovou chuť a velkou škálu využití v gastronomii.Avokádový strom pochází z Mexika a produkuje krásné ovoce Persea americana.

Avokáda nejsou všechna stejná, ve skutečnosti existují tři hlavní typy:

  • Mexický (Persea americana var. drymifolia)

  • Guatemalský (Persea americana var. guatemalensis)

  • Západoindický (Persea americana var. americana)

Každý z těchto typů má odlišné specifikace:

Mexický typ

Guatemalský typ

Západoindický typ

Barva dužiny

světle zelená, žlutá

světle zelená, žlutá

světle žlutá

Barva slupky

od světle zelené po tmavě zelenou, načervenalou, fialovou a téměř černou

tmavě zelená až černá

od světle zelené po nažloutlou, načervenalou a mahagonovou

Velikost plodů

40–75 mm

7 - 25 cm

7,5-25 cm

Hmotnost plodů

90–180 g

110 g - 1,5 kg

110g - 1,1,kg

Chuť

ořechová, velký obsah tuku

máslová až ořechová, velký obsah tuku

vodnatá až máslová chuť, nejmenší obsah tuku

Listy s vůní anýzu

ano

ano

ne

Kvetení

prosinec-duben

leden - květen

leden - duben

Zrání

srpen-říjen

září - březen

červen-září

Odolnost vůči chladu

ano, velmi odolný

ano

ne

Mezi jednotlivými typy nalezneme pak hybridy, u kterých došlo k spojení předností. Například u odrůdy Fuerte. Jedná se o hybrid Maxického a Guatemalského typy = odolnost vůči chladu, velké plody, světlá slupka a silná ořechová chuť.


Nyní se budeme věnovat hlavním komerčním odrůdám, se kterými se můžete setkat.


Hass

Hruškovitý, na stromě tmavě zelený. Během dozrávání přechází do fialova až černa. Slupka je středně silná až silná, s hrubou texturou. Malá až střední velikost (140-400 g). Velikost pecky je střední s využitím dužniny 66-70%. Dužnina je vynikající kvality s bohatou ořechovou chutí.

Je to nejrozšířenější odrůda na světě.


Lamb Hass

Odrůda nedávno představená ve Španělsku. Plody jsou velmi podobné Hass, i když s širšími rameny, při zrání mění barvu slupky na černou. Větší než Hass a sklizeň probíhá později (květen–červenec). Produkce této odrůdy je vyšší a strom lépe snáší vítr a vysoké teploty.


Pinkerton

Ovoce s velmi protáhlým krkem, pěstované v mírném podnebí. Slupka je středně silná, podobná jako u Hass. Tmavě zelená, s vyčnívajícími granulemi a snadno se loupe. Střední velikost (230-425 g). Semeno je relativně malé, což umožňuje využití dužiny z 82 %. Jeho dužina má dobrou kvalitu s ořechovou příchutí.
Reed

Kulatý plod se středně silnou až silnou slupkou, zelený, korkový, lehce zrnitý a snadno se loupe. Střední až velká velikost (270-680 g.). Pecka je střední až velké velikosti s výtěžkem dužiny 71-72 %. Jeho chuť je bohatá a připomíná vlašské ořechy, také po nakrájení nečerná. Tato odrůda dosahuje vysoké produkce.


Bacon

Plody vejčitého tvaru, zelené barvy i ve zralém stavu. Tenká, zelená, jemná, lesklá pokožka, citlivá na poškození větrem. Střední až velká velikost (170-510 g). Pecka je velké a umožňuje využití dužiny z 61 %. Chuťová kvalita je průměrná. Je dobrým opylovačem Hass a díky svému vzpřímenému habitu se používá jako větrolam.


Fuerte

Protáhlé ovoce s charakteristickým krkem. Může být ve formě protáhlého s dlouhým a úzkým krkem nebo kulaté, se širokým a krátkým krkem. Jeho slupka je tenká, zelená, středně lesklá, s pružnou strukturou a poněkud zrnitým povrchem. Střední až velká velikost (170-500 g). Pecka je středně velká s využitím dužiny 75-77 %. Dužnina je vynikající kvality, chutná a zanechává příjemnou oříškovou chuť.


Zutano

Plody vejčitého až hruškovitého tvaru s tenkou, světle zelenou, hladkou, lesklou a kožovitou slupkou. Střední velikost (200-400 gr.). Osivo je střední až velké s asi 65% využitím dužniny. Špatné až průměrné kvality, s vodnatou texturou a špatnou chutí. V Kalifornii je rozšířen jako opylovač Hass a ve Španělsku byl také použit jako větrolam.

153 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page