top of page

Papája, milovaná i zavrhovaná 

Papája a její využití v kuchyni

Velké sladké plody se těší nevídané oblibě a papája se proto pěstuje v tropické oblasti mnoha zemí. Vyhledávané jsou pro sladkou, šťavnatou dužinu, která je silná asi 4 cm silná a bývá různě zbarvená (žlutá, oranžová až do červena). Ovoce obsahuje enzym papain, který způsobuje, že plody poněkud zapáchají, na druhou stranu ve zralé formě jsou měkké, šťavnaté a chutí se podobající broskvím a melounům.

Plod papáji je oválná bobule s velkým semeníkem plným nejedlých černých kulatých semen. Přestože jsou semena nejedlá, lze je uplatnit jako koření připomínající pepř.

Ovoce je velmi zdravé, obsahují spoustu vitamínů a stopových prvků. Využívají se v kuchyni a dají se použít do sladkých i slaných jídel. Papája s limetkou je ve střední Americe častým předkrmem. Používá se do moučníků, podává se sýry, mořskými plody či masem a hodí se i k rybám a do omáček.


Zdravotní účinky papáji

Papája obsahuje spoustu vitamínů (A, B a C) a minerálů (draslík, vápník, železo či fosfor), stejně jako výše zmíněný enzym papain, který podporuje trávení. Toto ovoce má proto velmi kladný vliv na trávicí soustavu, ale pozitivně působí i na vitalitu buněk, zrak, pokožku anebo vlasy. Papája je kromě toho lehce stravitelná, neboť obsahuje spoustu jednoduchých sacharidů, které tělo nemusí štěpit. Navíc je i silně zásadotvorná, což je ve světě, v němž konzumujeme spoustu zakyselujících potravin, velmi důležité.

Pěstování papáji

Papáju můžete zkusit pěstovat i doma, jako pokojovou rostlinu. Pěstování není nijak složité, pokud dodržíte několik základních pravidel. Preventivně ošetřit půdu proti plísním ještě před vysetím semen a umístění misky na světlo, aby se podpořila klíčivost semen.

Pokud rostlina shazuje listy, reaguje tak pravděpodobně na přemokření nebo nedostatek světla. Po několika letech se můžeme dočkat prvních plodů papáji.6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page